دوره آموزشی فلسفۀ اسپینوزا و لایب نیتس

         عقلگرایی پس از دکارت:   قرائت «اخلاق» اسپینوزا و «مونادولوژی» لایب‌نیتس

در مرکز فرهنگی شهرکتاب

اسپینوزا نقطه‌ی عطف اندیشه‌ی مدرن به شمار می‌رود. شاید به همین دلیل است که هگل شورمندانه درباره‌ی وی می‌نویسد: «یا باید اسپینوزایی باشی و یا هرگز فیلسوف نباشی». اسپینوزا توانست در عین پایبندی به عقلگرایی مدرن دکارتی، از آن فراتر رود و با ارائه‌ی مطلق‌ترین شکل فلسفه‌ی وحدت وجودی در راستای حل و رفع مشکلات و تعارضات عقلگرایی مدرن بکوشد. از همین رو، نزد وی، سه مفهوم خدا، طبیعت و جوهر سه نام مختلف برای یک حقیقت واحد هستند که همانا خودِ «وجود» است.
دوره‌ی آموزشی «عقلگرایی پس از دکارت» در شش جلسه با اشاره‌ای مقدماتی به اندیشه‌ها و آثار اسپینوزا، به قرائت و واکاوی مهم‌ترین کتاب وی، «اخلاق»، خواهد پرداخت. سپس وارد ضلع دیگری از مثلث عقلگرایی قرن هفدهم، یعنی لایب نیتس، خواهد شد و با تکیه بر متن مقاله‌ی مونادولوژی، و تشریح مفهوم کلیدی «موناد»، پرتوی بر فهم کل فلسفه‌ی لایب‌نیتس (به ویژه سه ایده‌ی اساسی «اصل جهت کافی»، «اصل این‌همانی نامتمایزان» و «اصل هماهنگی پیشین بنیاد») خواهد افکند. امید است که در پایان این ترم تصویری، هرچند اجمالی و کلی، از نخستین دقیقه‌های عقلگرایی (راسیونالیسم) مدرن در ذهن مخاطبان نقش ببندد.
این دوره روزهای یکشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود. آغاز آن ۱۹ خرداد است. علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این دوره‌ی آموزشی تا ۱۲ خرداد فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

منبع: http://www.bookcity.org/news-3199.aspx

/ 2 نظر / 33 بازدید
فرشته

سلام برای کسب درکی نسبتا جامع از فلسفه ی هگل چه منابعی رو پیشنهاد می کنین؟ به خصوص منابع به روزتر. منابعی که من مطالعه کردم: فلسفه هگل/ استیس هگل/سینگر آگاهی و خودآگاهی.../اردبیلی پدیدار شناسی هم که گویا ترجمه خوبی نشده، من سراغش نرفتم. به جز اینها منبع معتبر دیگری به زبان فارسی درباره هگل هست؟ اگر هست برای درک کدام بخش از فلسفه ی هگل اهمیت دارد؟ مطالعه من در راستای تحقیق درباره سوبژکتیویته است. ممنون

فرشته

از راهنمایی دقیق و مفیدتون خیلی ممنونم جناب اردبیلی.