در حاشیه مدرنیته
آنجا که خطر هست قدرتی نجات‌بخش نیز خواهد بالید (هولدرلین)
نویسنده: محمد مهدی اردبیلی - شنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۳

هگل و پدیدارشناسی روح، رابرت استرن، ترجمه: محمدمهدی اردبیلی و سیدمحمدجواد سیدی، تهران: نشر ققنوس، 1393

معرفی پشت جلد:

کتاب هگل و پدیدارشناسی روح، اثر رابرت استرن، شرحی مقدماتی و حتی الامکان کامل و منسجم از کل پدیدارشناسی روح به دست می‌دهد. این کتاب علی‌رغم حجم محدودش، کوشیده است تا کل فرآیند تکوین روح را با زبانی قابل فهم و با تعهد به متن پدیدارشناسی و حفظ پیوستار دیالکتیکی آن، و همچنین ارجاعات متعدد به سایر آثار هگل و اشراف قابل ملاحظه بر کل شارحان هگل تفسیر کند. فردریش بیزر این کتاب را «بهترین راهنمای مقدماتی برای پدیدارشناسی روح در زبان انگلیسی» می‌داند و استفان هولگیت آن را مقدمه‌ای می‌داند که «برای یکی از پیچیده‌ترین کتب تاریخ فلسفه، به طرز تحسین‌برانگیزی واضح و مفید است». بنابراین تفسیر استرن حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و مخاطب می‌تواند به کمک آن پرتوی بر هزارتوی پدیدارشناسی بیافکند.

فهرست و بخشی از مقدمه کتاب را می توانید در اینجا مطالعه نمایید.

http://www.ketab.ir/ViewPdf.aspx?FileName=93926010

نویسنده: محمد مهدی اردبیلی - چهارشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۳

انجمن علمی نقاشی و کانون نمایش دانشگاه هنر، نخستین جلسه از سلسله نشست های «فلسفه و هنر» در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار خواهند کرد.

سخنرانان:

1. «فلسفه چگونه به هنر می اندیشد؟»

دکتر محمدمهدی اردبیلی

 

2. «فرار هنر از فلسفه»

دکتر کامران سپهر

 

مکان: تهران، خیابان حافظ، خیابان سرهنگ سخائی، پردیس باغ ملی دانشگاه هنر، ساختمان ضلع شرقی، سالن مرکز پژوهش

زمان: شنبه، 29 آذرماه 1393، ساعت 14 الی 16

ورود برای عموم آزاد است

نویسنده: محمد مهدی اردبیلی - چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳نویسندگان: فردریش نیچه، هنری سیجویک، رابرت استرن، سوزان مِندوس، هنری آلیسون و لوشلان چیپمن، جِی روزنبرگ، استیو بِین

گزینش و ویرایش: مهدی محمدی اصل و محمدمهدی اردبیلی

مترجمان: مهدی محمدی اصل، محمدمهدی اردبیلی، حسین الله وردی، نسترن صارمی، مهدی ممیوند

نشر بیدگل، آذرماه 1393

معرفی نامه پشت جلد کتاب:
کتاب مشتمل بر هشت متن از هشت نویسنده است که به تحلیل، واکاوی یا نقد مفاهیم محوری کتاب نقد عقل محض کانت می‌پردازد. هر کدام از این متون از یک کتاب یا مقاله‌ی معتبر استخراج شده و پس از ذکر پیشگفتار اجمالی گردآورندگان در باب فلسفه‌ی نظری کانت، با ترتیبی خاص در قالب یک کتاب واحد ساماندهی و بازچینی شده‌اند. فصل نخست که نقش مقدمه را ایفا می‌کند از کتاب رابرت استرن با عنوان هگل، کانت و ساختار ابژه، استخراج شده است. فصل دوم به بررسی مفهوم نفس یا «خود»، و تمایز منِ تجربی و منِ استعلایی نزد کانت می‌پردازد. فصل سوم به این مساله اختصاص دارد که کانت چگونه برای نجات مابعدالطبیعه از انتقادات، به نحوی نوآورانه از تمایز میان احکام تالیفی و تحلیلی بهره می‌برد. فصل چهارم استنتاج استعلایی مشهور کانت را مورد بازنگری قرار می‌دهد. در فصل پنجم، هنری سیجویک به نقد استدلال‌های کانت در باب پیشینی بودن زمان و مکان می‌پردازد. فصل ششم، به بحث درباره‌ی پاسخ کانت به ایرادات هیوم علیه علیّت اختصاص دارد. در فصل هفتم نگارنده کوشیده است تا با ارجاعات متعدد به آثار کانت، تصویری نسبتاً جامع و یکپارچه از شیء فی‌نفسه‌ی کانتی به دست داده و آن را مورد نقادی قرار دهد. در همین راستا، فصل آخر کتاب نیز با عنوان «شیء فی‌نفسه و نمود» از کتاب اراده‌ی معطوف به قدرت فردریش نیچه استخراج شده است که شدیدترین حملات و انتقادات را علیه این آموزه‌‌ی کانتی به طور خاص و فلسفه‌ی نقادی کانت به طور عام وارد می‌سازد.
... دکتر محمدمهدی اردبیلی ... نویسنده، مترجم و مدرس فلسفه
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :